Napredak Bosne i Hercegovine moguć uz institucije, a ne lidere

Napredak Bosne i Hercegovine moguć uz institucije, a ne lidere

Izgradnja demokratije u Bosni i Hercegovini je dugotrajan proces i njegovi nosioci ne mogu biti samozvani lideri i kvazi politička elita, već institucije, poručio je predsednik Nove stranke Zoran Živković na jučerašnjoj međunarodnoj konferenciji „Dejtonski sporazum – 20 godina kasnije“ u Ljubljani.

 

Govoreći u okviru panela "Demokratski izazovi Bosne i Hercegovine", na konferenciji Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES), Živković je ocenio da se ne sme minimalizovati značaj Dejtonskog sporazuma, ali da je tokom poslednjih 20 godina propušteno mnogo prilika da se podigne nivo tolerancije, zbog čega je Bosna i Hercegovina i dalje podeljena po etničkom principu.

 

- Dejtonski sporazum ima ogroman kvalitet, jer je njime ono masovno ubijanje po etničkom principu, onaj pakao u direktnom prenosu - prestao. Međutim, on nije mogao biti temelj za ubrzani napredak BiH. Glavni kočničari napretka su političke elite, odnosno lideri koji nisu elita, već su se samo dokopali vlasti i ništa dobro nisu učinili za građane. Uz par izuzetaka, ali takvi su ili brzo smenjeni ili ubijeni. Demokratski izazovi postoje svuda, a naročito ovde, jer demokratija jeste komplikovan sistem i mora biti svakodnevno pod budnom pažnjom, ali ne lidera, nego institucija – rekao je predsednik NOVE i dodao da će ceo region, a ne samo BiH, krenuti napred jedino ako se bude uporno radilo na izgradnji institucija.

 

Naglasivši tradicionalno veliki uticaj međunarodne zajednice na balkanskom prostoru, Živković je istakao da „na mapi ovog dela Evrope ne postoji crta koja je povučena bez uplitanja velikih sila“. Zato je, naveo je, i odgovornost međunarodne zajednice velika u unapređenju demokratskih procesa u bivšim jugoslovenskim zemljama.

 

- Tim velikim silama mi danas nismo interesantni. Ne ubijamo se međusobno, ne pravimo velike probleme… sada se Balkanom bave trećepozivci u Briselu, Vašingtonu i Moskvi. Protiv toga treba da se borimo, ali ne naravno time što ćemo izmisliti neki problem! Mora da se napravi veliki front, ali ne partija posle izbora jer se to uglavnom završi samo podelom plena, već građana i intelektualne elite, i da se svakodnevno, uz pomoć međunarodne zajednice, insistira na priči da poboljšanja u BiH nema bez vladavine prava, tolerancije i jakih institucija – rekao je Živković.

 

Naposletku, Živković je poručio da cilj svih država na Balkanu, a ne samo BiH, treba da bude izgradnja društva u „kojem roditelj neće morati da slaže svoje dete kada mu obeća svetlu budućnost“.  To, naglasio je, treba da ide uz svo poštovanje tradicije, vere i nacije, a ne uslovljeno isključivo njima i ne na štetu drugih.

 

 

 

mm

Press služba

Leave a Reply

Close