Koordinatorka Saveta za urbanizam Nove stranke Ganja BajÄetić u svom NOVOM blogu analizira arhitektonsko nasleÄ‘e tzv. IstoÄnog VraÄara koje je ugroženo pred naletom aktuelne vlasti u Beogradu.
Tekst gospoÄ‘e BajÄetić prenosimo u celini:
Ambijentalna celina IstoÄni VraÄar je kulturno dobro pod prethodnom zaÅ¡titom. Na osnovu tumaÄenja organizacije Evropa Nostra Srbija, objekti koji su pod prethodnom zaÅ¡titom uvažavaju isti stepen zaÅ¡tite kao oni koji su već proglaÅ¡eni za kulturno dobro, jer će se u vremenskoj proceduri proglaÅ¡avanja dokazati da li ti objekti mogu biti zaÅ¡tićeni kao istorijsko kulturna celina ili ne.
Deo celine IstoÄni VraÄar predstavljaju zdanja u Resavskoj ulici 25 i MiÅ¡arskoj 3. Prema Älanu 7. Zakona o kulturnim dobrima „ kulturno dobro i dobro koje uživa prethodnu zaÅ¡titu ne sme se oÅ¡tetiti, uniÅ¡titi, niti se bez saglasnosti, u skladu sa odredbama ovog zakona, može menjati njegov izgled, svojstvo ili namena“ Ne poÅ¡tujući odredbe Zakona, direktorka Zavoda za zaÅ¡titu spomenika culture Beograda, koja je po profesionalnom opredeljenju istoriÄarka umetnosti I konzervatorka, dala je saglasnost za ruÅ¡enje tih objekata, odreÄ‘ujući Uslove investitoru (po istraživanju BIRN-a investitor je firma „ Capital developments“ iz Beograda) za izradu urbanistiÄkog projekta za izgradnju stambeno poslovnih objekata na naznaÄenim lokacijama. Gde se izgubila profesionalna etika direktorke Zavoda, da li je zalutala u neki lavirint iz koga ne može da izaÄ‘e? Na to pitanje treba da odgovori i Sekretarijat za kulturu grada Beograda, od koga graÄ‘ani oÄekuju sprovoÄ‘enje zakona i zaÅ¡titu ugroženog kulturnog nasleÄ‘a. Koliko je poznato, Sekretarijat se joÅ¡ nije oglasio.
Zdanja u Resavskoj i MiÅ¡arskoj ulici, kulturno istorijske i arhitektonske izuzetne vrednosti , dela su arhitekte Jovana Ilkića, jednog od najznaÄajnijih srpskih arhitekata dvadesetog veka. Dvospratna zgrada u Resavskoj ulici, u posedu Pere Velimirovića, nekadaÅ¡njeg ministra graÄ‘evinarstva Kraljevine Srbije, sagraÄ‘ena je poÄetkom dvadesetog veka u duhu akademizma, sa dekorativnim elemenima secesije na fasadama. Arhitekta Ilkić ostavo je prestonici u nasleÄ‘e projekte nekoliko znaÄajnih zdanja, sagraÄ‘enih krajem devetnaestog i poÄetkom dvadesetog veka, kao Å¡to su Dom Narodne skupÅ¡tine, Zgrada osiguravajućeg druÅ¡tva Rosija,( danaÅ¡nji hotel „Moskva“) , Äiji projekat je radio u saradnji sa moskovskim arhitektima, kuća Alekse Krsmanovića na Terazijama, Oficirski dom u ulici Kralja Milana itd. Kuća u MiÅ¡arskoj ulici je sagraÄ‘ena krajem devetnaestog veka, u maniru akademske arhitekture tog vremena.
PoÄetkom juna tekuće godine , zakljuÄno sa desetim junom, održana je u Upravi grada Beograda formalna prezentacija urbanistiÄkog projekta za zgradu u Resavskoj ulici i to u radno vreme, gde su graÄ‘ani mogli da se upoznaju sa sadržajem projekta i po ustaljenom obiÄaju da predaju pisane primedbe, koje se najÄešće ne usvajaju. Potencijalno reÅ¡enje za izlaz iz ove situacije je da graÄ‘ani i struka putem masovnog okupljanja na predmetnoj opÅ¡tini, iskažu svoje javno neslaganje zbog nepoÅ¡tovanja zakona i devastacije ambijentalnih celina, da poÅ¡alju peticiju gradskoj vlasti sa zahtevom da se neizostavno spreÄi ruÅ¡enje pomenutih zdanja, pozivajući se na Odredbu Zakona o kulturnim dobrima, da se direktorka gradskog Zavoda za zaÅ¡titu spomenika kulture pozove na odgovornost za nezakonito odreÄ‘ivanje Uslova investitoru za izgradnju, da se oglasi gradski Sekretarijat za kulturu i Uprava grada Beograda koja je osnivaÄ Zavoda i da se sa sluÄajem upozna organizacija Evropa Nostra Srbija.
Mora da se vrati pravna država u kojoj će zakoni biti prepreka „investitorskom urbanizmu“, da se više ne bi dešavala rušenja vile u Topolskoj 15, stare devedeset godina, , magacina Francusko-srpske banke iz 1922 godine, poznatog kao zgrada „Simpa“ , radi skaradnog projekta „Beograd na vodi“, upravne zgrade „Ikarus“…
Leave a Reply