Jednom omanjem poljoprivrednom domaćinstvu, režim Aleksandra VuÄića otme najmanje 10.000 evra godiÅ¡nje
„Bunite se zbog poskupljenja goriva, a niko ne kaže 'alal vera VuÄiću, imamo najnižu cenu hleba u Evropi...“, histeriÄno je vriÅ¡tao predsednik Srbije Aleksandar VuÄić, vreÄ‘ajući i osuÄ‘ujući osiromaÅ¡ene graÄ‘ane koji su protestovali zbog poskupljenja goriva, nazivajući ih oloÅ¡em, Å¡aljući policijske kordone na njih u nameri da brutalnom silom uguÅ¡i svaki izraz nezadovoljstva.
U junu 2011. godine, dok je joÅ¡ bio u opoziciji, Aleksandar VuÄić je priÄao sasvim drugu priÄu, podržao tadaÅ¡nje proteste seljaka koji su nesmetano izražavali svoj bunt, optužujući vlast za nebrigu o poljoprivredi, kao i za sprovoÄ‘enje policijske i medijske torture.
Å est godina despotske vlasti režima Aleksandra VuÄića, sasvim je dovoljno da se napravi poreÄ‘enje o položaju poljoprivrednika iz vremena pre njegove vladavine i danas, te da se matematiÄki precizno utvrdi njegov doprinos njihovom uniÅ¡tavanju.
2011. godina (poslednja godina pre vlasti Aleksandra VuÄića)
- Evro – 102,00 dinara
- Litar evrodizela je koštao 118 dinara (1,16 evra)
- Državne subvencije za poljoprivrednike, po hektaru su iznosile 14.000 dinara (137 evra)
- Kilogram pšenice poljoprivrednici su prodavali za 29 dinara (0,28 evra), kukuruz za 28 dinara (0,28 evra), malinu za 200 dinara (skoro 2 evra), a otkupna cena litra mleka je iznosila 42 dinara (0,41 evro).
2018. godina (6 godina vlasti Aleksandra VuÄića)
- Evro: 118,00 dinara
- Litar evrodizela: 165 dinara (1,40 evra);
- Državne subvencije za poljoprivrednike, po hektru: 4.000 dinara (35 evra)
- Kilogram pšenice i kukuruza: 17 dinara (0,14 evra), maline 80 dinara (0,68 evra), a otkupna cena litra mleka iznosi 35 dinara (0,31 evro).
Dakle, matematiÄka raÄunica kaže da poljoprivrednik danas, po jednom hektaru pod kukuruzom ili pÅ¡enicom za gorivo (100 l) izdvaja 24 evra viÅ¡e, nego u vreme pre VuÄića, da, na ime subvencija, od države dobija 102 evra manje, a da za svoj proseÄan prinos po hektaru (8 tona kukuruza ili pÅ¡enice) inkasira oko 1.100 evra manje. Za prodato mleko po jednoj kravi muzari, godiÅ¡nje (proseÄno 8.000 litara mleka), poljoprivrednik je zakinut za 800 evra. Kod malinara je taj iznos viÅ¡estruko katastrofalniji: na jednom hektaru koji da prinos od oko 15 tona maline u proseku, na gubitku je celih 20 hiljada evra!
MatematiÄka raÄunica kaže da režimski Å¡pekulanti i tajkuni jednom rataru po hektaru zasejanom kukuruzom i pÅ¡enicom otmu 1.225 evra, malinaru – 20.000 evra, a farmeru po jednoj kravi muzari 800 evra.
ZakljuÄak: jednom manjem poljoprivrednom gazdinstvu, koje obraÄ‘uje 5 hektara zemlje i gaji 5 krava, režim Aleksandra VuÄića i njegovih posluÅ¡nika godiÅ¡nje otme bar 10.000 evra!
Kada se sagleda ova raÄunica, postaje jasno odakle politiÄarima i kriminalcima bliskim vlasti basnoslovna bogatstva merena desetinama i stotinama miliona evra, najraskoÅ¡nije vile i automobili, raÄuni na egzotiÄnim ostrvima, te najskuplje kampanje vladajuće stranke, autobusi, dnevnice i sendviÄi VuÄićevim obožavaocima, novac i paketići kojima se glasovi kupuju.Â
Dakle, poruka Aleksandra VuÄića poljoprivrednicima, sa poÄetka ovog teksta, jeste taÄna: „Plaćate najskuplje gorivo u Evropi, ali zato prodajete najjeftiniju pÅ¡enicu i treba da ste mi zahvalni“. Zaboravio je, ili iz svoje posloviÄne skromnosti izostavio da napomene da su u Srbiji, za vreme njegove vlasti, i bubrezi pojeftinili desetostruko i da su najjeftiniji u Evropi.Â
Svaka Äast VuÄiću!
Autor: Njegoš Petrović, Nova stranka Kovin
Prilog: grafikon - odnos cena goriva i poljoprivrednih proizvoda pre VuÄićevog dolaska na vlast i danas.
Â
Leave a Reply