Narodni poslanik i predsednik Nove stranke Zoran Živković kritikovao je predlog kandidata za predsednika i Älanove Komisije za hartije od vrednosti, kao i Äinjenicu da je Komisiji mandat istekao joÅ¡ pre Äetiri meseca, a da se tek sada vrÅ¡i izbor nove. Upravo to je, naveo je on, metafora aktuelne vlasti koja bezoÄno nastavlja sa uniÅ¡tavanjem institucija.
- Bez institucija nema razvoja nijedne zemlje i možemo da se busamo u grudi koliko god hoćemo i da se lažemo da smo prvi u neÄemu u regionu, u svetu, u istoriji – rekao je Živković na juÄeraÅ¡njoj skupÅ¡tinskoj sednici.
Poslanik NOVE upitao je kako je moguće da je uopšte i dopušteno da dođe do isteka mandata Komisije:
- Jedan govornik reÄe: naterao sam prethodnog predsednika Komisije da podnese ostavku. Po kom to Älanu zakona naterati nekoga da podnese ostavku? Pa smo onda Äuli da je mandat ove Komisije istekao 14. jula ove godine, a onda se iznenaÄ‘ujemo jer, eto, nova Vlada je formirana tek posle toga. Prethodna Vlada je bila ista kao i ova, sa malim nekim personalnim razlikama, ali ista vlast je bila.
Komentarišući kandidata za predsednika Komisije, Predraga Dedeića, lider NOVE je istakao da on, uprkos akademskim zvanjima, ne odgovara uslovima konkursa:
- PokuÅ¡aj da se to zamuti priÄama da je on izuÄavao negde kanadski model trgovine hartijama od vrednosti, to je mnogo lepa stvar, ali to nema veze sa uslovima koje mora da ispunjava i koji piÅ¡u u samom obrazloženju. Dobili smo joÅ¡ jedan pikantni detalj kako je Äovek izabran – tako Å¡to je Å¡efica skupÅ¡tinskog Odbora za finansije doÅ¡apnula Å¡efu poslaniÄke grupe vladajuće partije da je ipak ovaj bolji od onog ko je do tada slovio da bude kandidat za predsednika. Tako se bira predsednik Komisije za promet hartije od vrednosti? Žao mi je, tako se ne bira ni predsednik odeljenskog odbora, niti udruženja semenkara i kokiÄara, a kamoli neÅ¡to ovako važno.
Živković je ocenio da priÄe o tome „kako nam dobro ide“, spadaju u domen bajke:
- Hajde da vidimo Å¡ta kaže statistika Beogradske berze koja ima neke veze verovatno sa hartijama od vrednosti i stanjem u srpskoj ekonomiji. Godine 2002. promet na toj berzi je bio milijarda i 700 miliona evra, 2003. godine je milijarda i 400 miliona evra. ProÅ¡le godine je 250 miliona. Prosek Äetiri godine, od kada je ova „savrÅ¡ena“ vlast, jeste negde oko 230 miliona evra, Å¡to je Å¡est do sedam puta manje nego Å¡to je to bilo 2002. i 2003. godine. To je stanje u naÅ¡oj ekonomiji. JoÅ¡ jedno malo podsećanje, u to vreme je evro koÅ¡tao 66,2 dinara, a danas koÅ¡ta oko 123 dinara. Tada je bilo zaposleno 150.000 radnika viÅ¡e nego danas i to je realno stanje ekonomije. Naravno da je važno da dobijemo izveÅ¡taj o radu Komisije, a ne da naslućujemo Å¡ta se to deÅ¡avalo, zaÅ¡to je smenjen prethodni predsednik. Bila je neka priÄa da je voleo da putuje po Maldivima i drugim nama dalekim, ali prijateljskim zemljama pa da je to razlog. Da li je to razlog? Ako je to razlog, ako je nenamenski troÅ¡io novac, zaÅ¡to je ponovo Älan?
Leave a Reply