Nedavno je Direkcija za graÄ‘evinsko zemljiÅ¡te i izgradnju u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije raspisala javni konkurs za arhitektonsko urbanistiÄko reÅ¡enje leve obale savskog priobalja, izmeÄ‘u Starog savskog mosta i Gazele (novobeogradska strana). Žiri na Äelu sa gradskim urbanistom arhitektom Milutinom Folićem je izabrao pobedniÄko reÅ¡enje, koje će po njegovoj izjavi biti osnova za izradu plana detaljne regulacije tog podruÄja, odnosno Bloka 18.
Raspisivanjem regularnog javnog konkursa, gradska vlast je verovatno raÄunala da će se pred graÄ‘anima koji su je izabrali nemalo „iskupiti“ za diletantizam, bezobzirnost, nepoÅ¡tovanje i ignorisanje struke i zakona, odnosno zbog svega Å¡to je pokazala u sluÄaju „Beograd na vodi“, ili je tim postupkom možda pokuÅ¡ala da malo „umiri“ iskazani graÄ‘anski bunt.
Ovaj tekst se neće baviti miÅ¡ljenjem i ocenama o prvonagraÄ‘enom urbanistiÄkom reÅ¡enju Bloka 18, Äija je povrÅ¡ina dvostruko manja od povrÅ¡ine „Beograd na vodi“, sa dosta zelenih povrÅ¡ina, standardnom blokovskom izgradnjom stanovanja, zgradom opere sa trgom, modernom galerijom itd, poÅ¡tujući donekle vizure u odnosu na Sava centar, hotel „Crowne Plaza“ i kompleks starog SajmiÅ¡ta.
Radi zadovoljenja privatnog interesa jednog inostranog investitora, a na finansijsku štetu grada, gradska vlast je nezakonitim ukidanjem „Generalnog urbanistiÄkog plana do 2021. godine“ za prostore desnog i levog dela savskog priobalja, a pod patronatom aktuelnog premijera, pokazala ne samo da ne poÅ¡tuje taj ustav grada, već da se bahato „ogluÅ¡ila“ o koncept koji je utemeljen joÅ¡ od strane arhitekte DragiÅ¡e BraÅ¡ovana, iz vremena pre i za vreme II svetskog rata, a koji se zasnivao na bezuslovnoj „jedinstvenoj urbanistiÄkoj celini“ naselja leve i desne obale Save.
Svi generalni urbanistiÄki planovi joÅ¡ od 1950. godine su predvideli da se ti delovi Beograda kao ekskluzivne lokacije leve i desne savske obale saÄuvaju za podizanje iskljuÄivo javnih objekata kulture u korist graÄ‘ana, iskljuÄujući bilo kakvu stambenu izgradnju.
Zahvaljujući bahatoj gradskoj vlasti, neodgovornoj prvenstveno prema graÄ‘anima, vlasti koja ne poÅ¡tuje istorijsko nasleÄ‘e, „beogradski plagijatorski Dubai“ na desnoj obali Save i urbanistiÄko reÅ¡enje Bloka 18 ne predstavljaju, nažalost, nikakvu „jedinstvenu urbanistiÄku celinu“, Äime su graÄ‘ani uskraćeni za ostvarenje jednog promiÅ¡ljenog celovitog urbanistiÄkog reÅ¡enja pomenutih ekskluzivnih gradskih lokacija.
Gradska vlast je zaboravila da je dobila mandat da radi iskljuÄivo u interesu graÄ‘ana koji moraju da se pitaju i da budu ukljuÄeni u život i razvoj svog grada.
U prilog prethodno izreÄenom, verujem da je gradska vlast upoznata sa globalnim tendencijama koje su prisutne u strategijama razvoja gradova. Sredinom oktobra tekuće godine, u gradu Kito (Ekvador) održaće se Konferencija Ujedinjenih nacija o stambenom i urbanom razvoju gradova, tzv. „Habitat III“, na kojoj će se izmeÄ‘u ostalog po pitanju razvoja i upravljanja gradovima doneti dokument u kome će „konsenzus graÄ‘ana, struke i uprave“ postati globalni standard.
Autorka:  Ganja BajÄetić, dia, Älanica Nove stranke
Leave a Reply