RepubliÄki fond za zdravstveno osiguranje (RFZO), na danaÅ¡nji dan, ima viÅ¡emeseÄne neizmirene finansijske obaveze prema apotekarskom sektoru. Neizmirena dugovanja, po ispostavljenim im raÄunima, su izmeÄ‘u 3 i 6 meseci.
Iscrpljivanjem ovog sektora, nestruÄno rukovodstvo ovog državnog fonda biće direktan krivac za potencijalne nestaÅ¡ice lekova.
Napominjem da za kašnjenja u izmirivanju obaveza prema ovom sektoru nema nikakvog opravdanja. Svi radnici i njihovi poslodavci putem isplate plata redovno plaćaju svoje obaveze prema ovom fondu, koje nisu male.
Primera radi, prihodi RFZO-a, po isplaćenom neto minimalcu za novembar mesec u iznosu 35.555,62 dinara, iznose na teret radnika 2.470,36 dinara i isto toliko (2.470,36 dinara) na teret poslodavca. Ukupno davanje je 14 odsto, i to svakog meseca.
Građane Srbije zanima, zbog ovog kašnjenja u izmirivanju obaveza, gde je njihov novac otišao?
Nezadovoljstvo meÄ‘u radnicima i poslodavcima malih i srednjih preduzeća je rastuća i zbog nemogućnosti leÄenja u državnim ustanovama kada je ono potrebno. ÄŒekanje na pregled i intervencije se i dalje nagomilava. Postalo je uobiÄajeno da se oni kojima je potrebna hitna zdravstvena nega obraćaju privatnom sektoru umesto državnom kojeg su platili.
Stranka Nova D2SP insistira na reformi zdravstvenog sistema i socijalne politike, na uvoÄ‘enju zakonske opcije da se poslodavci i njihovi radnici mogu opredeliti za plaćanje liÄne zdravstvene zaÅ¡tite državi ili privatnom sektoru, a ne da se, kao do sada, raÄuni plaćaju bez obzira da li se usluga leÄenja sprovodi ili ne.
Vladimir KovaÄević, predsednik Nove D2SP
Leave a Reply