Krovna organizacija mladih Srbije organizovala je danas debatu o tome kako mladi iz politiÄkih partija vide položaj (mladih) žena unutar partija, razlozima zbog Äega je manje žena na najviÅ¡im pozicijama unutar partija i na najviÅ¡im državnim funkcijama, kao i koji su mogući naÄini i mehanizmi za ukljuÄivanje žena u procese donoÅ¡enja odluka, a jedan od govornika je bio i potpredsednik Foruma mladih Nove stranke Aleksandar Milivojević.
Kako je objasnio Milivojević, prezentovanje politika koje zastupaju politiÄke stranke, pa i politike vezane za rodnu ravnopravnost ne sme da se odreÄ‘uje time da li je prezentuje predstavnik jednog ili drugog pola.
Potpredsednik Foruma mladih Nove @milivojevic_a na debati @KOMSmladi "Položaj mladih žena u politici". Debatu možete pratiti na društvenim mrežama KOMSa. pic.twitter.com/kEr0KDnVhS
— Forum mladih NOVE (@ForumMladihNove) April 24, 2019
“Pojavna vrednost prezentovanja odreÄ‘ene politike, da li je prezentuje žensko ili muÅ¡ko ne bi trebalo da bude kljuÄ. Mnogo je važnije da u kreiranju politika ravnopravno uÄestvuju žene. Posebno je to važno u naÅ¡em regionu, gde je neophodnost suoÄavanja sa proÅ¡lošću preko potrebna, a gde žene imaju dokazano racionalnije i kritiÄnije stavove. TakoÄ‘e je važno da oba pola imaju ravnomeran pristup edukacijama u politiÄkim organizacijama, gde se stiÄu znanja I veÅ¡tine koje se kasnije primenjuju i ukljuÄuju u politiÄko delovanje. Nova stranka je na svim izborima na kojima je uÄestvovala poÅ¡tovala kvote. ÄŒak je u koalicijama davala veći broj žena u odnosu na koalicione partnere, Å¡to se može proveriti. Mi kao liberalna stranka u nekom ishodiÅ¡tu ne vidimo ravnopravnost koja je stimulisana kvotama. Smatramo da je to u ovom trenutku nužna mera zbog stepena razvijenosti druÅ¡tva i tužnog položaja žena u politici, ali je neophodno da se u budućnosti izbriÅ¡e bilo kakva neravnopravnost, pa i rodna neravnopravnost, posebno zbog toga Å¡to žene ne Äine manjinsku nego većinsku grupacijuâ€, naveo je potpredsednik Foruma mladih.
Kako je podvukao, napredak žena u strankama nije otežan ravnomerno u vlasti i u opoziciji, a razlog tome je sveprisutna stigmatizacija opozicionara, koja se iz dana u dan povećava.
“Jeste ženama teÅ¡ko da se izbore i da govore o važnim politiÄkim temama. U Srbiji se joÅ¡ uvek živi u mnoÅ¡tvu stereotipa, (muÅ¡karac gazda u kući, batina iz raja izaÅ¡la), od toga da je žena u ulozi majke i domaćice, a tek onda sve drugo, Å¡ta žena može i ako uopÅ¡te može da ostvari u datim okolnostima, koje vladaju u naÅ¡em druÅ¡tvu. Najteža prepreka za uklanjanje ove vrste rodne neravnopravnosti, jeste pozicija da žena misli da je to druÅ¡tveno prihvatljivo i da samim tim automatski prihvata taj neravnopravan položaj. Iz tog razloga, ja sam veÄeras ovde sa vama, jer smatram da je jako bitno da svi zajedno razgovaramo o ovom pitanju. Naravno da su žene u takvom druÅ¡tvu osetljivije i da je broj žena koje žele i mogu da se eksponiraju kao opozicionarke manji nego Å¡to bi to trebalo da bude. MeÄ‘utim, hajde da ne gledamo samo kvantitativnu zastupljenost žena u politici, posebno kada su u pitanju opozicione stranke. Hajde da pogledamo kvalitet. Ne mogu da govorim o drugim strankama, ali u NOVOJ to nije sluÄaj. Dokaz tome su izmeÄ‘u ostalog i beogradski izbori 2018, gde je nosilac liste bila naÅ¡a kandidatkinja, zatim neke od bivÅ¡ih potpredsednica, predsednica Foruma mladih. Po statutu NOVE mi imamo kvote, ta odluka je izglasana demokratskim putem, voljom većine Älanova. To jeste dobar korak, ali ne i dugoroÄno reÅ¡enje. Ja se zalažem za suÅ¡tinsko osnaživanje žena za ukljuÄivanje u politiÄke tokove, kroz obrazovanje na svim nivoima i smatram da primeri uspeÅ¡nih žena (kao sto su Tereza Mej, Margaret TaÄer, Golda Meir, Angela Merkel) mnogo viÅ¡e doprinose uÄešću žena u politici, a ne neke pozitivne diskriminacije, kvote i afirmativne akcije. Da li su se suÅ¡tinski promenile stvari? Da li joÅ¡ uvek imamo napade od strane njihovih kolega? Da li su žene ravnopravne sa muÅ¡karcima? Zbog svega navedenog mislim da kvote jesu glavni uzrok, i mi kao druÅ¡tvo joÅ¡ uvek nismo spremni za ukidanje kvota, jer su one u ovom trenutku nužna mera zbog stepena (ne)razvijenosti druÅ¡tva i tužnog položaja žena u politici. Ali je neophodno da se u budućnosti izbriÅ¡e bilo kakav vid neravnopravnosti, pa i rodna, posebno zbog Äinjenice da žene ne Äine manjinsku, vec većinsku grupaciju. I u demokratskom drutvu za koje se NOVA i ja zalažemo, ravnopravnost je okrenuta jednakoj Å¡ansi za svaku jedinkuâ€, zakljuÄio je Milivojević.
Milivojević je mišljenje razmenio sa kolegama iz Narodne stranke, SRS, SPS, Pokretom Dveri, DSS, DS, Pokreta slobodnih građana, Pokreta Dosta je bilo, LDP i SDPS, a pod moderatorskom palicom Bobana Stojanovića. Debata je realizovana u okviru projekta "Glas mladih u demokratskim procesima" i održana u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu.
Rad Krovne organizacije mladih Srbije podržava Švedska u okviru programa Beogradske otvorene škole „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji“.
Leave a Reply