Predstavnici devet opozicionih politiÄkih organizacija u PanÄevu joÅ¡ jednom su zajedniÄki nastupili. Ovog puta ispred Azotare za koju je predložen steÄaj, gde su upozorili na odgovornost gradske vlasti PanÄeva.
- GradonaÄelnik SaÅ¡a Pavlov upravo predstavlja kontinuitet vlasti koja nije bila sposobna da saÄuva panÄevaÄke fabrike. Promena stranaÄkog dresa ne znaÄi da su graÄ‘ani zaboravili u kojim politiÄkim partijama je bio pre nego Å¡to je postao Älan SNS-a. Danas se on, zajedno sa ostalim kadrovima SNS-a u PanÄevu, lako odriÄe Azotare. Jedino Å¡to znaju da kažu je da nisu nadležni. I te kako su nadležni! Nadležni su i gradonaÄelnik SaÅ¡a Pavlov i gradski menadžer Maja Vitman i većnici koji se bave privredom, ako postoje. Nadležni su da doÄ‘u i makar porazgovaraju sa ljudima u Azotari, kada već troÅ¡e novac od poreza koji oni uplaćuju - deo je saopÅ¡tenja opozicionih organizacija.
Od Pavlova i gradske vlasti opozicionari oÄekuju da izvrÅ¡e pritisak i ostvare uticaj da se ne zatvori Azotara.
- Oni su na vlasti u gradu, pokrajini i republici. Nemaju opravdanja za svoje neÄinjenje, osim ako time ne pokazuju da nemaju nikakvo poÅ¡tovanje unutar svoje stranke i da graÄ‘ani PanÄeva nemaju razloga da takvima daju poverenje, ocenjuje opozicija.
Kada su reÅ¡enja za problem u kome se naÅ¡la Azotara u pitanju, odbornik Nikola ĆurÄin, iz Pokreta slobodnih graÄ‘ana, smatra da je proizvodnja veÅ¡taÄkog Ä‘ubriva strateÅ¡ka za svaku državu i da mora da nastavi da proizvodi. Ocenjuje da bi prethodno trebalo proveriti poslovanje, odnosno ugovore za snabdevanje gasom i realno proceniti broj neophodnih radnika kako bi Azotara profitabilno radila. On je izneo i sumnje da je izdvajanje luke iz Azotare i dve godine poslovanja Azotare sa lukom doprinelo problemima u ovoj fabrici. Podsetio je da Azotara i izdvojena sada Specijalna luka – imaju istog direktora.
Ako je steÄaj neizbežan, napomenuo je Igor Gruden iz Nove stranke, onda bi Å¡to viÅ¡e Azotaraca trebalo da bude obuhvaćeno socijalnim programom. Kako je naglasio, prilikom nekog ponovnog pokretanja proizvodnje trebalo bi angažovati Å¡to viÅ¡e Azotaraca.
Milutin Ilić iz Dveri rešenje za Azotaru vidi u promeni ukupnog modela u kome država plaća stranim investitorima svako novo radno mesto a istovremeno preko svojih partijskih menadžera isisava državna preduzeća do propasti. Kako je naglasio radnici se moraju podržati da nastave da proizvode ali bez partijskog menadžmenta.
Preuzeto sa: www.013info.rs
Leave a Reply