Osvrćući se na izjavu koju je dao gradonaÄelnik PanÄeva SaÅ¡a Pavlov o viÅ¡ku zaposlenih u javnom sektoru, panÄevaÄki odbor Nove stranke zahteva taÄnu informaciju gde je zaposleno 2.500 radnika u javnom sektoru u PanÄevu, u kojim preduzećima i na kojim radnim mestima. Da li ta radna mesta odgovaraju specifikacijama koje iziskuju data preduzeća? Postoji osnovana sumnja da na administrativnim poslovima radi daleko viÅ¡e radnika nego Å¡to je to zaista potrebno, a postavljamo pitanje da li je bilo zapoÅ¡ljavanja stranaÄkih kadrova u javnom sektoru i nakon 1. januara 2014, od kada važi Uredba o zabrani zapoÅ¡ljavanja u javnom sektoru koju je donela Vlada Aleksandra VuÄića.
I sam gradonaÄelnik priznaje da 263 lica zaposlena u Gradskoj upravi predstavljaju maksimalan dozvoljen broj zaposlenih. To je oÄigledan rezultat prakse vladajuće koalicije zapoÅ¡ljavanja stranaÄkih kadrova. Prema njegovoj izjavi, oko 80 zaposlenih predstavlja viÅ¡ak u panÄevaÄkom javnom sektoru. MeÄ‘utim, ono Å¡to je krajnje indikativno i na Å¡ta Nova stranka želi da skrene pažnju, jeste naÄin na koji se vladajuća koalicija u PanÄevu „oslobaÄ‘a“ tog viÅ¡ka.
Naime, umesto da se poÅ¡teno reÅ¡e svog, uglavnom nestruÄnog, stranaÄkog kadra pozapoÅ¡ljavanog u proteklom periodu, naprednjaci koriste privatizaciju RTV PanÄevo i Äinjenicu da se od 63 zaposlena, 57 prijavilo za otpremnine. Takoreći, jednim udarcem ubijaju nekoliko muva. Na taj naÄin spasavaju 57 svojih stranaÄkih vojnika u javnom sektoru, novi vlasnik televizije (oÄigledno blizak vlastima) dobija svega Å¡est zaposlenih o kojima treba da brine, a sav teret otpremnina umesto na njega pada na budžet. TakoÄ‘e, bivÅ¡i radnici RTV PanÄevo imaju mogućnost da se ponovo vrate na svoja radna mesta, ovog puta u privatnom sektoru.
Dakle, SNS i koalicija u PanÄevu, baÅ¡ kao i na republiÄkom nivou, ponovo ne sprovode nikakve korenite promene, već samo kozmetiÄke. Naravno, uvek na teret graÄ‘ana, poreskih obveznika.
Leave a Reply