Savet za nacionalnu bezbednost Srbije je, povodom surovog ubistva Olivera Ivanovića održao sednicu, a potom je predsednik Republike govorio na konferenciji za novinare. Ubistvo Ivanovića okvalifikovao je kao teroristiÄki akt i odmah izjavio „da će se država Srbija u skladu sa tim prema tom aktu i odnositi“ (N1 info, 16.1.2018). PoÄeo je tiho i polako, mentalno sklopljenih vrhova prstiju, Å¡to je bilo oÄekivano i primereno znaÄaju koji je sam on pridao ovom ubistvu, održavÅ¡i hitnu sednicu bezbednosnog Saveta. TeroristiÄki akt se u obiÄnom govoru shvata kao smiÅ¡ljeno nasilje prema civilima radi postizanja odreÄ‘enih politiÄkih ili religioznih ciljeva i Å¡ire – odreÄ‘enih ideoloÅ¡kih ciljeva, a sraÄunato je na izazivanje i Å¡irenje straha. Takav znaÄaj je ovom ubistvu oÄigledno pridao i VuÄić, naroÄito u delu govora kojim – na svoj naÄin – izražava sauÄešće zbog ubistva Olivera Ivanovića: „Ubijen je Äovek koji je roditelj, suprug i koji nikada nije pozivao na sukob Srba i Albanaca. Bez obzira na politiÄke razlike, liÄno upućujem sauÄešće porodici Ivanovića i svim Srbima. To je napad na porodicu Ivanović, Sever Kosova i Srbe u celini“. O ovom uslovnom izražavanju sauÄešća („bez obzira na politiÄke razlike“, a politiÄke razlike su za VuÄića osnovni, takoreći životni kriterijum) trebalo bi joÅ¡ kojeÅ¡ta napisati. Za sada – samo ovoliko.
UsredsreÄ‘ujem se na deo izlaganja koji se tiÄe poimanja teroristiÄkog akta. Da je predsednik imao u vidu upravo uobiÄajeni pojam, vidi se iz reÄi da on Ivanovićevo ubistvo smatra napadom na Srbe „u celini“. Dakle, moglo bi se reći da se ima u vidu akt politiÄkog terorizma, kako su brojni analitiÄari ovo ubistvo do sada kvalifikovali.
U pretežnom delu izlaganja, posle ovih osnovnih kvalifikacija, ton je i dalje smiren, ali sadržina nije liÅ¡ena pretnji. Iako je rekao da ne može da spekuliÅ¡e o mogućem izvrÅ¡iocu i inspiratorima, ipak je naznaÄio neke kriminalistiÄke verzije, inspirisane politiÄkom korišću: „Mislim da je svakome sve jasno, i kome bi na Kosovu odgovaralo, kome u meÄ‘unarodnoj zajednici, kome na Kosovu ne bi, a kome bi odgovaralo ili ne bi u Beogradu“. Ovaj odgovor na novinarsko pitanje i dalje potvrÄ‘uje poÄetnu tezu da je u pitanju akt politiÄkog terorizma, jer se jedna od kriminalistiÄkih verzija kad se radi o politiÄkom ubistvu formira prema mogućoj politiÄkoj probitaÄnosti. Ali, to nije posao predsednika Republike. KriminalistiÄke verzije treba da formira neko drugi, jer – da ne posežem sad za vladavinom prava i podelom državnih vlasti – laiÄkim kriminalistiÄkim verzijama na konferencijama za novinare nije ni mesto ni vreme. OÄekivalo se da govori o politiÄkim posledicama ovog tragiÄnog Äina. Pored toga, nije svakome sve jasno: ovde joÅ¡ niÅ¡ta nije ni jasno ni oÄigledno. A kad bi svima sve bilo jasno, Äemu bi onda imala da služi istraga i odluÄan zahtev Srbije da sprovodi istragu na teritoriji koja je, kako reÄe predsednik „van njene jurisdikcije“. NastavivÅ¡i, meÄ‘utim, istom linijom, govornik je neke druge verzije odluÄno odbacio. Rekao je da je „posao“ Albanaca da optužuju Srbiju za sve, i da to rade „već mnogo vremena“. A onda je, Äak i u ovoj prilici, uz prigodno poviÅ¡enje tona, usledila politiÄka pretnja: „Ali, ne razumem one odavde koji misle da je to prilika, poÅ¡to ih niko neće ni za Å¡ta, svi znaju kakvi su lopovi. Da se okliznu, oni bi rekli VuÄić je kriv. Svaki dan govore da sam ja izdajnik, je l’ to nije meta na Äelu ili petostruki arÅ¡ini?“ Onima koji u Srbiji rade protiv interesa zemlje može da kaže samo „bednici jedni, jadnici jedni“. Da li će taj jad i beda obuhvatiti i one u Srbiji koji bi imali da sprovode kriviÄnu istragu (TužilaÅ¡tvo za organizovani kriminal i policija), da li će ova ocena uticati na formulisanje svih mogućih kriminalistiÄkih verzija ovog zloÄina? Po dosadaÅ¡njem toku stvari, nažalost, hoće. Bilo je toga joÅ¡: „Oni koji su opljaÄkali i upropastili državu i sve rade protiv Srbije, i danas koriste u svoje svrhe i ubistvo Olivera Ivanovića i lažu i izmiÅ¡ljaju. Sram vas bilo. To je malo reći za to kakvu Å¡tetu pravite svojoj državi i Å¡ta radite protiv svoje države“, poruÄio je naÅ¡ kralj Sunce, ne uviÄ‘ajući, možda, da Äini upravo ono Å¡to prebacuje „pljaÄkaÅ¡ima“ i „upropastiteljima“.
I tako je ova konferencija za novinare tekla na naÄin na koji smo svi navikli: malo smirenosti i patosa, malo nedoreÄenih informacija, malo sauÄešća, malo neizbežnih pretnji ovdaÅ¡njim politiÄkim protivnicima, malo poruka organima gonjenja. Sve dok mu – kakva neobiÄna drskost na jednoj konferenciji za novinare! – novinarka nije postavila specifiÄno pitanje o tome da li postoji veza izmeÄ‘u paljenja automobila Olivera Ivanovića i ubistva. Odgovora, razume se nije bilo, ali je bilo agresivnog tumaÄenja pitanja, kojim je VuÄić najzad stresao sa sebe dotadaÅ¡nji patos i zamiÅ¡ljenu državniÄku smirenost. I postao sliÄniji sam sebi Äak i u jednoj ovakvoj prilici. Ali, iako je u tome sve bilo uvredljivo, akcenat je na neÄemu drugom: „Ali, ne pitate vi to. Pitate jer biste hteli da kažete kako tu ima nekoga iz politike. Nema iz politike, a ako ima, nemojte da brinete, odgovaraće, samo nemojte vaÅ¡e sumnje da iznosite kao Äinjenice. Tri puta sam vam odgovorio i rekao da to ne znam, niti je moguće da znam. Niste to tražili, nije vam to ni trebalo, nego neÅ¡to drugo. Svi ovi Lekić, Janjić, Äilas…“ Dakle, reÄe VuÄić, u ovom aktu terorizma nema politike, a ako je ipak ima, odgovaraće. Nema politike u aktu politiÄkog terorizma? Oksimoron? Ne, hteo je da kaže da u ovom aktu nema njegove politike i njegovih politiÄara. A to ga niko nije pitao. Ipak, politike njegovih je bilo. Nije bilo davno, pa smo kako VuÄić reÄe, svi zapamtili reÄi Marka Äurića: „Svaki glas za Olivera Ivanovića i bilo koga ko nije na Srpskoj listi je glas protiv interesa srpskog naroda i glas za razbijanje srpskog jedinstva u pokrajini“. Dakle, glasati za Olivera Ivanovića isto kao i ubiti Olivera Ivanovića je protiv interesa srpskog naroda! To viÅ¡e nije nikakva politiÄka relativizacija, to je pravi pravcati užas. Niko od onih koje je VuÄić izriÄno pomenuo nije optuživao VuÄića i njegove za ubistvo, ali jeste za stvaranje atmosfere u kojoj je tako neÅ¡to postalo moguće. Za kreiranje takve atmosfere, ne samo u Kosovskoj Mitrovici, politiÄki se odgovara. Od jednog predsednika Republike se oÄekuje odgovor na to, a ne agresivno tumaÄenje novinarskog pitanja, ma kako ga to pitanje silno nerviralo.
I tako se jedna konferencija za novinare od koje su se oÄekivali pre svega pijetet i odgovor na zatrovanu politiÄku atmosferu, pretvorila u nedostojni svadljivi incident.
Umesto Å¡efa države, pijetet su iskazali graÄ‘ani Srbije, gotovo u svim gradovima. Nisam poznavala Olivera Ivanovića, ali sam pratila njegov politiÄki rad i suÄ‘enje. Pored nesumnjive politiÄke hrabrosti i trezvenosti, jasne reÄi i upornog nastojanja na razgovoru i mirnom reÅ¡enju brojnih sporova na Kosovu, isijavao je na ekranu, a sigurno joÅ¡ viÅ¡e uživo, životnu energiju i vedrinu. Jedan tako živ Äovek, Äiji život nije bio nimalo lak, surovo je pogubljen. Živost spram bezduÅ¡nog i naprasnog kraja – to je okupilo graÄ‘ane Srbije, gotovo isto kao kada je ubijen Zoran ÄinÄ‘ić. Možda i sramota zbog incidentne konferencije za novinare predsednika koji bi trebalo da bude naÅ¡, svih nas, ukljuÄujući i Olivera Ivanovića. Možda i sramota zbog toga Å¡to je javni servis – RTS – kraj svih živih politiÄara u Srbiji, naÅ¡ao da o ubistvu Olivera Ivanovića razgovara baÅ¡ sa Markom Äurićem.
Da se joÅ¡ jednom pozovem na VuÄića – svi su videli i Äuli njegovu konferenciju za novinare, svi sve o njoj znaju. Zato je ovaj napis možda nepotreban. Ipak, nudim ga javnosti, meÄ‘u njima i onim politiÄarima iz vladajuće ekipe koji nisu mogli da zadrže suze. Možda kao podstrek Rasimu Ljajiću da javno kaže da se smrt ne sme pretvarati u medijski incident.
Autorka: prof. dr Vesna Rakić - Vodinelić, predsednica Saveta Nove stranke
Leave a Reply