Rakić-Vodinelić: Pravosuđe se ustručava da bude treća državna vlast

Rakić-Vodinelić: Pravosuđe se ustručava da bude treća državna vlast

- Ugašeni svetionik je simbol stanja ljudskih prava u Srbiji danas – zaključila je profesorka prava i predsednica Saveta Nove stranke Vesna Rakić Vodinelić na tribini „Prava građana – na papiru i u stvarnosti“ na kojoj su učestvovali i zaštitnik građana Saša Janković i karikaturista Dušan Petričić.

Rakić-Vodinelić je istakla da u Srbiji nije problem način na koji su ljudska prava normativno uređena, već je problem u njihovoj zaštiti i promociji:

- Postoji veliki broj organizacija za zaštitu ljduskih prava, ali zaštita nigde nije bila moguća bez efektne uloge države. I tu dolazimo do problema podele državnih vlasti, a problem broj jedan je – pravosuđe!

Kako je navela, najugroženije grupe u Srbiji su manjine, pre svega Romi i pripadnici LGBT populacije. Potom, od ostalih ljudskih prava, u Srbiji je trenutno najviše pogođeno pravo na pravnu zaštitu.

- Prema Ustavu, svi građani su jednaki u postupcima pred sudom i drugim državnim organima. Dakle, ne samo sud, već policija i tužilaštvo dužni su da pruže pravnu zaštitu... Izgleda se policija kod nas ne smatra državnim organom... Sudeći po sudskoj presudi donesenoj u sporu ministra Stefanovića protiv nedeljnika NIN, naš sud ministra unutrašnjih poslova ne smatra državnim organom ili političarem ili funkcionerom i pruža mu jaču zaštitu nego bilo kom drugom građaninu naše zemlje i to u nerazumno brzom postupku! Šta je uzrok kršenja prava jednake pravne zaštite? Uzrok nije pravni, već politički! Uzrok je u nepoštovanju načela podele vlasti... pravosuđe se ustručava da bude treća državna vlast, svi se ustručavaju da budu državna vlast izuzev Aleksandra Vučića! Protiv toga moramo ustati!

Predsednica Saveta NOVE navela je i da su sve učestalije „povrede slobode medija, povrede principa ravnopravnosti (rodne, starosne ili bilo koje druge), kao i povrede zabrane torture mučenja i drugog nečovečnog postupanja a koji potiču od jednog organa državne vlasti koji se zove policija“.

- Sećate li se Nebojše Simeunovića? Sudije koji je po svemu sudeći ubijen 7. novembra 2000. godine... Bio je istražni sudija Okružnog suda, istraga je okončana na način koji ne uliva poverenje, tvrdnjom da je izvršio samoubistvo... Ima mnogo razloga za strah. Na primer, novinari i novinarska udruženja čuvaju uspomenu na svoje ubijene kolege... Slavka Ćuruviju, Dadu Vujasinović, Milana Pantića... Da li ste ikad čuli da društvo sudija ili društvo tužilaca kaže „Hej, pa postoji čovek među nama čija smrt nije istražena, hajde da učinimo nešto povodom toga“? Ne, vlada grozan muk, a razloga za strah svakako ima. Poznato vam je da je sudija koji je prvobitno sudio u ubistvu premijera Đinđića napustio pravosuđe? Neposredno pre toga povučeno je njegovo obezbeđenje, vozili su mu okrivljene pored prozora... Vratiću se na sudiju Simeunovića, on je dao glavu za nešto! A mi, pre svega mislim na moje kolege iz pravničke profesije, ne možemo bar da obeležimo tu njegovu žrtvu! Ukoliko već ne možemo da nateramo tužilaštvo da istera tu stvar do kraja, hajde bar da nekako obeležimo tu činjenicu. Odsustvo solidarnosti, od strane građana i kolega, i opresija vlasti – pa to je ključ za ovo što nam ovi sada rade – ispričala je Vesna Rakić-Vodinelić.

mm

Press služba

Leave a Reply

Close