Usmeno ugovaranje pri angažovanju sezonskih radnika, Å¡to vladajuća većina nameće novim zakonom, uvodi Srbiju u vreme pre starih Rimljana, radnike stavlja u podreÄ‘eni, obespravljeni položaj, a jaÄa ucenjivaÄki potencijal poslodavca, ocena je Marinike Tepić, narodne poslanice Nove stranke.
Na juÄeraÅ¡njoj skupÅ¡tinskoj sednici, Tepić je navela da je „usmeno ugovaranje ostalo daleko van pravne nauke joÅ¡ od vremena starih Rimljana“, te da nijedan pravnik na svetu neće potvrditi da se time Å¡tite prava radnika. Kako je objasnila, kada nema pisanog traga, poslodavac nije primoran da ispoÅ¡tuje usmeni ugovor, radnik ne može niÅ¡ta da dokaže.
- Nigde se ne evidentira Å¡ta su poslodavac i radnik dogovorili: ni koja je cena dnevnice, odnosno sata, ni da li će radnik imati pauzu na koju bi trebalo da ima pravo, apsolutno niÅ¡ta osim liÄnih podataka. Dalje, poslodavac na zahtev sezonskog radnika može da izda potvrdu gde će biti navedeni podaci da je on radio, ali u toj potvrdi koju on izdaje maksimalno dva meseca kasnije, niko ne garantuje da podaci neće biti lažirani! Oni, recimo, mogu da se usmeno dogovore da će radnik da radi za 200 dinara po satu, a onda da poslodavac, dva meseca kasnije, navede da je radnika angažovao za 100 dinara po satu. A svedoka nema! Usmeni dogovor je samo izmeÄ‘u nadniÄara i poslodavca! I ko će da garantuje? Inspektor rada, koji je navodno ovde da zaÅ¡titi pava sezonskih radnika? Na osnovu Äega će da zakljuÄi Å¡ta je bio usmeni dogovor? – upitala je Tepić.
Tepić je istakla i da odnos aktuelnog režima prema sezonskim radnicima najbolje oslikava dokumentovana praksa plaćanja radnicima dnevnice od 1.000 dinara i to da ne rade, ali da prodaju svoj glas, kao Å¡to je bilo uoÄi lokalnih izbora u Vrbasu.
Leave a Reply