Moja opsednutost Gutenbergom i strahopoÅ¡tovanje prema svima onima koji se usude da kvare belinu papira, zahvaljujući aktuelnoj vlasti jenjava… Ovoj vlasti reÄi su bezvredne jednako kao i ljudi.
Ovde reÄi služe da bi se izgovorile, a ne da bi bile konaÄna posledica neÄijeg misaonog toka, njegovih promiÅ¡ljanja i stavova. Vlast Äesto misli da će svoj (inaÄe sumnjiv) autoritet poduprti teÅ¡kim, oporim reÄima koje će viÅ¡e zveÄati nego zvuÄati… To olako igranje reÄima igranje je vatrom.
„Kad bi rijeÄi bile kratka vijeka kao Å¡to je zvuk koji ih je izgovorio! Ali one Äesto žive godinama, kao sramne rane bole i žegu i truju život“, govorio je Ivo Andrić…
TumaÄenje reÄi Äelnika SNS je u stvari frojdovski put u nesvesno: govore oni jedno, ali u stvari kažu drugo – najviÅ¡e o sebi. Kao i obiÄno, narod izmuÄen svakodnevicom nema volje da se bavi Frojdom i „Äita izmeÄ‘u redova“. Ovakvo odsustvo želje da se bude kreativan porodilo je podaniÅ¡tvo koje živimo: postali smo robovi olako izreÄenih reÄi…
Å ta na primer znaÄi izjava Broja jedan da će u budućoj Vladi ostati „dva ili tri ministra od sadaÅ¡njih, Äetiri najviÅ¡e“? ZnaÄi da smo suÅ¡tinski neslobodni i da su izbori besmisleni (ne aprila, nego bilo kada dok je ovakve pameti). Broj jedan je rekao da ga volimo a da će to Å¡to smo trenutno nezadovoljni životom popraviti izborom novih ministara „za naÅ¡e dobro“.
Na ovaj se naÄin formira posluÅ¡niÄki mentalitet koji nepovratno uruÅ¡ava kapacitete naroda. Ova vlast ne poÅ¡tuje svoj narod tragiÄno mu smanjujući performanse. Ili jednostavnije – namerno zaglupljuju narod ne bi li njime lakÅ¡e manipulisali i vladali. Ideal Karla Popera o slobodnom pojedincu kao nukleusu slobodnog i otvorenog druÅ¡tva te jaÄanju institucija, ovde se smatra utopijom.
Smatram da je jedan od važnih lekova za posrnulu Srbiju promena proporcionalnog izbornog sistema. Izvitoperen, kako to kod nas obiÄno biva, doveo je do toga da Äak 96 opÅ¡tina u Srbiji nema svoje predstavnike u Parlamentu te da ih – ne sopstvenom voljom, „zastupaju“ partijski Å¡efovi koji ne prestaju da kadroviraju po tipu „dva ili tri ministra od sadaÅ¡njih, Äetiri najviÅ¡e“, svodeći demokratiju na piljarsko pogaÄ‘anje i marifetluke.
Ne želim da o mojoj sudbini odluÄuje bilo koji pojedinac, VuÄić ili Äilas, svejedno. Srbiji nedostaje sloboda medija – to je oÄigledno, ali i novi izborni sistem koji bi mnogo vernije odrazio volju graÄ‘ana. DruÅ¡tvo se leÄi samo demokratijom, trenutna autokratija ubija graÄ‘anske ideale i perspektivu ovog naroda, ma koliko bruto nacionalni dohodak navodno bio.
Cesid je 2015. godine objavio svoj predlog za uvođenje personalizovanog proporcionalnog sistema: direktno bi se birali kandidati, a ne bi se zaokruživale partijske liste.
Onda je Marko Blagojević preÅ¡ao na rad kod VuÄića (Kancelarija za obnovu i pomoć poplavljenim podruÄjima) i odmah udavio svoj predlog, sa njim i slobodne izbore i demokratiju. Cesid je tog trena preminuo – mislite da je sluÄajno Å¡to je VuÄić vrbovao Blagojevića da igra „za njegov tim“?
U borbi titana za drugo mesto besramnih izjava (VuÄić je u svemu pa i u ovome nedvosmisleno prvi) pobeÄ‘uje LonÄar Zlatibor, ministar zdravstveni ovdaÅ¡nji, koji je rekao da „vodi politiku da Crnogoraca ne bude u njegovom resoru“ te da „na mnogo vodećih mesta imamo te Crnogorce koji joÅ¡ ne znaju srpski da priÄaju“.
Ova izjava dostojna je njegovog kolege dr Jozefa Gebelsa ne samo po svojoj mizantropiji (Gebels je doduÅ¡e kritikovao Jevreje, ne Crnogorce) nego i po duhu. Da podsetim doktor Gebels je govorio: „mi posedujemo ono Å¡to demokratiju tek Äini demokratskom: srce naroda. U naÅ¡oj demokratiji, koja se manje bavi reÄima, a viÅ¡e delima, odavno su VoÄ‘a i narod saglasni“. ZvuÄi poznato zar ne? ÄŒini se kao da je to ovih dana izgovorio doktor LonÄar! I najtragiÄnije: on to i jeste izgovorio – ako je opravdanje, viÅ¡e kao izraz potrebe da se dopadne svom voÄ‘i i tako ostane jedan od „dva, tri, Äetri najviÅ¡e“.
U celoj LonÄarevoj izjavi ipak je najopasnija reÄca „te“! ZakljuÄujem da ima i dobrih Crnogoraca (koji nisu „ti“), samo je potrebno da dobiju ausvajs od LonÄara i kompanije.
NekadaÅ¡nja Evropa, izvor demokratije i slobode, odmah bi osudila ovakav rasistiÄki ispad koji diskvalifikuje bilo koju vladu iz korpusa demokratskih. SadaÅ¡nju „staru damu“, zaokupljenu interesima i novcem, ne interesuju ovakvi napadi protiv multikulturalnosti.
Stoga ne Äudi Å¡to je Stara dama ostala nema i na ispad mog liÄnog favorita, vojnog dezertera koji voli da oblaÄi uniforme, Vulin Aleksandra. OvdaÅ¡nji nesrećni ministar vojni naljutio se na evropsku izaslanicu Tanju Fajon koja se drznula da kaže Å¡ta misli i „zakucao Fajonovu“ (naslov patriotskog Informera): „ako baÅ¡ hoće nekom da drži lekcije može jasno da kaže Hrvatskoj da vraćanje ustaÅ¡tva nije vrednost EU. Da je mi posluÅ¡amo morala bi da bude državljanka Srbije ili da je prijatelj Srbije koji nas je zadužio neÄim dobrim. Fajon nije ispunila ni jedan od uslova za pridike“…
Nije jasno da li je ovakva izjava gluplja ili opasnija?
Eto kako reÄi govore o autoru ono Å¡to on želi da sakrije: reÄi, a ne samo snovi otkrivaju Äovekovu suÅ¡tinu. I naravno da izvinjenja ne znaÄe niÅ¡ta – ovakvi ispadi dokumentuju tamnu stranu naÅ¡e vlasti koja se oÄigledno, ne da promeniti.
Uspevam da ovaj Älanak zavrÅ¡im bez pominjanja Marića, Mitrovića, Sarape ili Krstića – Å¡to ne znaÄi da oni ne postoje. NJihove otrovne reÄi ne zagaÄ‘uju samo javni prostor nego i duh naroda, koji postaje onakav kakav nikada u svojoj istoriji nije bio: posluÅ¡niÄki, mizantropski i provincijalni.
I oni koji će bojkotovati i oni koji neće moraju obećati da će menjati duh naroda (za poÄetak izborni sistem i medije), te da će to raditi ne zato Å¡to moraju, već zbog toga Å¡to žele.
Samo dela ljubavi ostaju, govorio je Vladeta Jerotić…
P. S. ovaj tekst posvećujem mom prijatelju Vladi Vojinoviću, PodgoriÄaninu, novinaru i književniku koji voli reÄi. I one njega…
Autor kolumne objavljene u dnevnom listu Danas je Älan Gradskog odbora Nove stranke NiÅ¡ i redovni profesor Medicinskog fakulteta u NiÅ¡u SaÅ¡a Živić.
Leave a Reply