U nastavku možete proÄitati intervju sa predsednikom Nove stranke Zoranom Živkovićem za leskovaÄki nedeljnik Nova Naša reÄ.
NNR: Da li opozicija ima snage da sedne za sto, razgovara i zajedno deluje na sledećeim izborima?
ZŽ: Opozicija je poÄela da razgovara na tu temu, s tim što je javnosti u Srbiji vrlo teško da prepozna šta je to opozicija. Što se mene tiÄe, što se Nove stranke tiÄe, opozicija ne može da bude neko ko je u neprirodnom bludu, znaÄi zajedno u vlasti sa SNS-om, opozicija ne može da bude neko kome je žao što nije u vlasti pa Äini sve da se predstavi kao nova nevesta za novi politiÄki brak, znaÄi to su oni koji se nude i cupkaju ispred kabineta Aleksandra VuÄića. Glavni saveznici Nove stranke, pored nekoliko stranaka koje u ovom trenutku imaju taj Äist opozicioni predznak, su graÄ‘ani Srbije. Ni 2000. godine na izborima, ni 5. oktobra nije pobedio DOS, pobedili su graÄ‘ani Srbije koji su shvatili da nešto mora da se menja, a DOS je bio, da kažemo, politiÄka ekspertska grupa, ne svi naravno, ali oni koji su vodili DOS, koji su bili spremni i dovoljno pametni i hradbri da volju graÄ‘ana Srbije pretvore u pobedu na izborima. I to je obaveza prave opozicije i sada i mi moramo, znaÄi Nova stranka i još nekoliko stranaka i puno lokalnih i regionalnih politiÄkih faktora, od udruženja, grupa graÄ‘ana do lokalnih i regionalnih stranaka, da VuÄić dobije šamar kakav je Milošević dobio na lokalnim izborima 1996. godine, a da bude u politiÄkom smislu nokautiran za dve godine kada su parlamentarni izbori.
NNR: Ali, 2000-te godine su pobedili upravo oni koji na poslednjim izborima nisu izašli na izbore, pa je SNS dobio tako ubedljivo. Kako animirati ljude da izaÄ‘u na izbore? To je taj deo koji bi, realno, mogao da glasa za opoziciju.
ZŽ: Ja razumem te ljude koji nisu izašli 2012. na izbore, zato što im se ogadila tzv. demokratska vlast. To su oni koji su propustili priliku da za osam godina, koliko su vodili Srbiji suvereno ili u kohabitaciji sa Koštunicom, urade one neophodne promene koje bi dovele do toga da nam se devedesete ne vrate ni simboliÄno ni kroz ljude koji su iz devedesetih došli u 2012. VuÄić, Tadić, DaÄić, Tabaković, Vulin, ima ih previše da bi ih sve naveo, ali sam siguran da su ti isti ljudi, koji su s pravom bojkotovali „demokratske manekenske snage“ 2011. sada svesni da to više nije oružje za budućnost i da svi moramo da brinemo o budućnosti naše dece, porodica, prijatelja, gradova, ulica, preduzeća, cele Srbije i da tu ne možemo da budemo pasivni, da bojkotujemo, nego da budemo aktivni, da izaberemo one u koje graÄ‘ani mogu da imaju poverenje zato što su se u teškim situacijama pokazali kao ljudi koji mogu da reše te situacije... Koji, naravno, nisu bezgrešni, jer niko nije bezgrešan na ovom svetu. Ali, koji greške nisu pravili zbog gramzivosti ili samozaljubljenosti, nego zbog toga što je bilo premalo vremena ili premalo resursa da se nešto završi. Prema tome, na sledećim izborima prava opozicija mora da ubedi demokratski orijentisane graÄ‘ane da imaju za koga da glasaju i ja im poruÄujem odmah - pogledajte tamo gde je Nova stranka sama na listiću, ili deo neke koalicije, glasajte za tu opciju i nećete pogrešiti!
NNR: Da li sve ovo što ste rekli znaÄi da vi i Tadić nikada ne biste mogli zajedno da sednete za sto, razgovarate, delujete?
ZŽ: Ne znam što bih posebno trošio vreme vaših Äitaoca na nekoga ko je apsolutna prošlost, ružna prošlost srpske politiÄke scene. A najgore je što je neko ko je hteo da bude politiÄki maneken sada deo ružne prošlosti. To manekeni ne vole. Nikad. Tako da odgovor je naravno - ne, nikada sa njim.
NNR: Kako gledate na poslednji incident u Goraždevcu u kojem je, sem što je pucano na automobil sa beogradskim tablicama, ono što je, po mom mišljenju, ipak najdrastiÄnije, zapaljen spomenik ubijenoj srpskoj deci? Vi ste tada, kao premijer, otišli na Kosovo, bili na njihovoj sahrani, a s druge strane imamo priÄu kako se sve pozitivne stvari dešavaju u Briselu. Ovo je samo jedan od Äitavog niza incidenata koji se dešavaju prema Srbima.
ZŽ: Vlasti prištinske, ali pre njih i meÄ‘unarodna zajednica, obavezni su da garantuju apsolutnu bezbednost svakom Srbinu i drugom nealbancu na teritoriji Kosova. Naravno, i Albancima, ali manjinama posebno. Tu ne sme da postoji nikakvo opravdanje za to što se dešava. Uvek će se desiti neki incident, ali on mora da izazove adekvatnu istragu i da ta istraga dovede do toga ko su izvršioci i nalogodavci tog incidenta. Ja to vidim i kao nesposobnost i prištinskih vlasti i neodgovornost onih koji su u ime Evrope i meÄ‘unarodne zajednice zaduženi za teritoriju Kosova i Metohije. Tu nema krivice beogradskih vlasti, jer oni nemaju nikakve nadležnosti na toj teritoriji i, nažalost, to je takva stvar.
Leave a Reply