GraÄ‘anski protesti u Srbiji traju već duže od 6 nedelja, a nedavno su iz Beograda proÅ¡ireni na druga mesta – izmeÄ‘u ostalih Kragujevac, NiÅ¡, Požegu i KurÅ¡umliju. Iako broj demonstranata varira, energija ljudi na ulicama je uveliko postala relevantan politiÄki faktor, piÅ¡e portal Talas. Pored uloge opozicionih partija i pokreta u samim protestima, otvorena je debata oko njihovog nastupa na potencijalnim vanrednim parlamentarnim izborima.
Zoran Živković, predsednik Nove stranke i narodni poslanik, u izjavi za Talas objaÅ¡njava da odgovor na ovo pitanje nije jednostavan i da se treba boriti za bolje izborne uslove – kao i da se o samoj strategiji odluÄuje u konkretnoj situaciji, u zavisnosti od trenutka raspisivanja izbora, povoda i trenutne atmosfere. MeÄ‘utim, istiÄe da i u situaciji kada uslovi nisu savrÅ¡eni, postoji viÅ¡e razloga za izlazak na izbore:
"Na prvom mestu, uÄešćem u kampanji dobija se prostor u medijima da kažete narodu Å¡ta mislite, to u bojkotu ne može. Druga stvar, svako uÄešće u izborima daje Å¡ansu za pobedu, to smo imali 2000. godine kada su uslovi bili isti ili gori, a pobedili smo MiloÅ¡evića. Treća stvar, ako i ne pobedite, ostajete u institucijama – da kontroliÅ¡ete vlast. Ko nam garantuje da u novom Ustavu neće pisati da Srbija postaje deo Unije sa Mongolijom i Burkinom Faso, da Aleksandar VuÄić postaje Aleksandar KaraÄ‘orÄ‘ević i vraća naslednu monarhiju? Karikiram, ali zaista svaÅ¡ta može da se desi."
Živković dodaje da je pitanje legitimiteta otvoreno, ali da etiÄki legitimitet ne znaÄi mnogo u formalno-pravnom smislu:
"Ako 20 opozicionih partija ne izaÄ‘e na izbore, sigurno da je to vlast bez etiÄkog legitimiteta. To, meÄ‘utim, ne znaÄi niÅ¡ta u pravno-formalnom smislu, neće ni Brisel ni Njujork ni Moskva da uvedu sankcije VuÄiću ili da otvoreno kažu da vlast nije legitimna", zakljuÄuje lider NOVE.
Leave a Reply