SenzacionalistiÄko najavljivanje tzv. vakcine protiv karcinoma pluća uz oÄigledno namernu i pogreÅ¡nu upotrebu ovakve terminologije za lek koji joÅ¡ uvek nije registrovan, izraz je nesavesnog postupanja Ministarstva zdravlja, smatra Savet NOVE stranke za zdravstvo.
Podsećamo da je ministar zdravlja Zlatibor LonÄar joÅ¡ u junu najavljivao da će „primena vakcine Cimavaks EGF poÄeti sa prvim danima jeseni“, a da će tome prethoditi „meÄ‘udržavni sporazum Srbije i Kube koji je osnov za registraciju lekova“. U svojim pompeznim najavama ministar LonÄar prenebregnuo je Äinjenicu da će lek (dakle, ne vakcina) besplatno biti obezbeÄ‘en za svega 30 pacijenata, kao i to da će oni biti ukljuÄeni u kliniÄku studiju. Pitamo da li su svi pacijenti-dobrovoljci zaista imali podjednake Å¡anse da dobiju besplatan lek i po kom kriterijumu je izvrÅ¡en izbor. Da li, kao Å¡to se do sada obiÄavalo, privatno-politiÄkom selekcijom?
TakoÄ‘e podsećamo i na Äinjenicu da lek protiv karcinoma pluća nije registrovan niti u jednoj evropskoj zemlji, jer kliniÄka ispitivanja joÅ¡ uvek nisu zavrÅ¡ena. Samim tim, najave o registraciji leka, nestruÄne su i populistiÄke izjave. Ukoliko, ipak, Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije bude prva agencija u Evropi koja će lek registrovati bez rezultata kliniÄkih studija, smatraćemo to flagrantnim krÅ¡enjem jasno utvrÄ‘enih procedura i sramotnim pokleknućem struke pred politiÄkim interesom.
Neodgovorno je i Cimavaks EGF nazivati vakcinom i time namerno obmanjivati javnost. Vakcina se uvek daje preventivno, zdravim osobama, radi iskorenjivanja neke bolesti, a u sluÄaju kubanskog leka reÄ je o terapiji koja se primenjuje u trećem i Äetvrtom stadijumu karcinoma pluća radi dovoÄ‘enja bolesti u „status mirovanja“ i produžavanja života obolelog. Dakle, Cimavaks ne leÄi karcinom, već zaustavlja progresiju bolesti za nekoliko meseci do par godina. I ovi podaci dobijeni su iskljuÄivo na osnovu iskustava lekara sa Kube, ali tek nakon sprovedene kliniÄke studije moguća je i eventualna potvrda takvih navoda.
Savet NOVE za zdravstvo osuÄ‘uje bilo kakvo krÅ¡enje procedura koje nalaže medicinska nauka 21. veka i u kojoj joÅ¡ uvek vlada princip Primum non nocere (Prvenstveno ne naÅ¡koditi). Namerno ignorisanje svih zakonom propisanih procedura od strane državnih organa i poigravanje terminologijom predstavljaju sramotnu zloupotrebu nade obolelih od joÅ¡ uvek neizleÄive bolesti zarad politiÄkog profita.
Leave a Reply