Rakić-Vodinelić: Svi smo mi osoba sa invaliditetom u budućnosti

Rakić-Vodinelić: Svi smo mi osoba sa invaliditetom u budućnosti

- Svi smo mi osoba sa invaliditetom u budućnosti! Ja imam 67 godina i jedna noga me sve slabije služi. To čeka veliki broj nas i zato moramo da shvatimo da je ovo solidarnost ne samo za sadašnjost, nego i za budućnost – poručila je Vesna Rakić Vodinelić, predsednica Saveta Nove stranke, na paradi osoba sa invaliditetom održanoj u subotu 9. septembra 2017.

Zahvalivši se organizatorima parade na pozivu, Rakić Vodinelić je istakla da, kao pravnica, ima dva apela za novog ombudsmana Zorana Pašalića:

- Nedavno je donesen pravilnik Gradskog saobraćajnog preduzeća kojim se ograničavaju dosadašnja prava osoba sa invaliditetom kada je u pitanju besplatni javni prevoz. To treba napasti pred Ustavnim sudom! To važi i za zakon kojim su vraćeni nameti za uvoz različitih vozila, ne samo automobila, za osobe sa invaliditetom. Verujem da Pašalićeva pozicija omogućava jednu takvu inicijativu.

Paradu osoba sa invaliditetom, pod nazivom „Parada hrabrosti, snage i dostojanstva“, organizovali su Udruženje osoba sa invaliditetom Srbije i Udruženje osoba sa invaliditetom „Feniks“. Kako su naveli, namera je da ovakve manifestacije ojačaju snagu i jedinstvo osoba sa invaliditetom, dozvoliti porodici, prijateljima i saradnicima da javno pokažu svoju podršku osobama sa invaliditetom kao i unapređenje sveukupnog prihvatanje osoba sa invaliditetom od strane zajednice i društva.

Predsednik Udruženja „Feniks“ Branko Jokić uručio je zahvalnice, zbog podrške u borbi odbrane prava osoba sa invaliditetom, predstavnicima Nove stranke: Vesni Rakić Vodinelić (predsednici Saveta), Miri Petrović (potpredsednici NOVE), Zoranu Živkoviću (predsedniku NOVE) i Miroljubu Kojiću (članu OO Vračar).

 

Zahteve koji su organizatori parade izneli prenosimo u nastavku:

 

Z A H T E V A M O

Smatramo da je sprovođenje konvencija Ujedinjenih nacija i Evropske unije o pravima osoba sa invaliditetom nedopustivo sporo u našoj državi i da su uslovi, u kojima i pod kojima najveći broj osoba sa invaliditetom u Srbiji živi, postali nepodnošljivi i ispod ljudskog dostojanstva, te zato odlučno i energično od vlade, skupštine i predsednika Republike Srbije zahtevamo sledeće:

  1. Povećanje dodatka za negu i pomoć drugog lica.Izjednačiti iznos dodatka za pomoć i negu drugog lica svih osoba sa invaliditetom, koji se isplaćuje na osnovu stepena invalidnosti, sa dodatkom za pomoć i negu drugog lica civlinih invalida rata.Jednak stepen invaliditeta, jednaka primanja.Sadašnje stanje je izrazit i nedopustivi vid diskriminacije.Za nezaposlenu osobu sa sto procentnim invaliditetom, dodatak za negu i pomoć drugog lica od 26 hiljada dinara ili manji nije dovoljan čak ni za život, a kamoli za obezbeđivanje pomoći od strane drugog lica.
  2. Hitnu dopunu zakona kojom će se slepim i osobama koje se ne mogu potpisati svojeručno, omogući nesmetano korišćenje faksimila u svakom pravnom saobraćaju i finansijskom poslovanju. To znači da se mora hitno izmeniti Zakon o dopunama Zakona o sprečavanju osoba sa invaliditetom (Sl. Glasnik RS, Br. 13/2016)i propisa koji uređuju overu potpisa i potvrđivanje, a odnose se na potpisivanje isprava od strane osobe sa invaliditetom koja ima trajne posledice telesnog ili senzornog oštećenja ili bolesti, a koji ona može da učini uz pomoć pečata koji sadrži podatke o ličnom identitetu ili uz pomoć pečata sa ugraviranim potpisom.Sadašnje rešenje je konfuzno, u praksi proizvodi svojevoljna tumačenja, pa se osobe sa invaliditetom često suočavaju sa nepremostivim barijerama u raspolaganju svojim novčanim sredstvima, imovinom, pri sklapanju ugovora, potpisivanja menice, i slično.
  3. Da roditelji koji ne rade i čije je dete osoba sa invaliditetom – bilo majka ili otac–primaju redovnu novčanu pomoć (svakog meseca)i da im teče radni staž. Da i roditelji koji rade, dobijaju novčanu potporu da bi mogli da obezbede negovateljicu svom detetu koje je osoba sa invaliditetom ili da država obezbedi negovateljicu.
  4. Da se u potpunosti ukine carina i PDV na kupovinu medicinskih pomagala i učila u zemlji i inostranstvu,bilo domaćih,bilo inostranih proizvođača. Ukoliko to nije moguće, onda da PDV za takvu robu ne prelazi stopu veću od 2 posto. Ukoliko se usvoji propis da se PDV ne plaća ili da se plaćanje znatno umanji, nikako ne pristajemo na rešenje da mi kao kupci platimo puni iznos PDV-a, pa da nam onda država to refundira. To su napravili sa zakonom o PDV-u kod kupovine stvari za bebe,pa se roditelji maltretiraju na svakom koraku. Mnogi dignu ruke od tog popusta samo da bi izbegli mrcvarenje.
  5. Tražimo da pomoćnik ministra, koji vodi sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom, obavezno bude osoba sa invaliditetom sa visokom stručnom spremom i da u tom sektoru budu zaposlene još najmanje dve do tri osobe sa invaliditetom sa visokom stručnom spremom. To ne mogu biti osobe koje su se izjasnile protiv Parade hrabrosti, snage i dostojanstva osoba sa invaliditetom Srbije i protiv Protesta osoba sa invaliditetom Srbije, jer su time pokazale da ne poštuju Ustav Republike Srbije koji garantuje svakom građaninu, pa i osobi s invaliditetom da slobodno izrazi svoj stav na bilo koji od načina koji mu Ustav garantuje.
  6. Da se iz službene i svake druge komunikacije potpuno izbaci poražavajuće netačan i diskriminišući izraz "osobe" ili "lica" sa posebnim potrebama. Mi imamo iste potrebe kao i svi drugi ljudi bez fizičkog ili mentalnog invaliditeta: osnovne potrebe koje obezbeđuju egzistenciju, potrebu za bezbednošću, potrebu za ljubavlju i poštovanjem, potrebe duhovnog rasta i samoostvarivanja. Ne možemo više dopuštati da samo zato što su nam za zadovoljenje nekih potreba neophodna tehnička pomagala i/ili dodatna i posebna socijalna podrška, budemo nazivani osobe ili lica sa posebnim potrebama.
  7. Intenzivnije i adekvatnije zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Tražimo obavezno zapošljavanje osoba sa invaliditetom na poslovima za koje su kvalifikovane. U vezi sa ovim, zahtevamo da se ispita ko onemogućava zapošljavanje osoba sa invaliditetom i gde je uložen novac koji je država prikupila od naplate penala firmama koje nisu zapošljavale osobe sa invaliditetom, a imale su zakonsku obavezu da to čine.

Da se promeni u zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju i dopuni sledećim predlozima:

  1. Da se Invalidi rada koji su po članu 223 i 225. Zakona o PIO-a ostali bez posla i proglašeni tehnološkim viškom bez njihove krivice, a primaju 50% od pune penzije. Invalidi koji su napunili 60, i više godina, a imaju 25 i više godina radnog staža. da se prevedu u punu invalidsku penziju, i da im se penzija obračuna kao što se obračunavaju penzije profesionalnog oboljenja i pun staž staž 40 godina.
  2. Osobe sa invaliditetom do 60 godina starosti , da se omogući zaposlenje, formiranje zaštitnih preduzeća. Ako se ne zaposle do 60 godina, da se prevedu u punu invalidsku penziju.
  3. Da se omogući svim osobama sa invaliditetom koje primaju 50% invalidske penzije da koriste besplatne banje za rehabilitaciju u organizaciji Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Srbije.
mm

Press služba

Leave a Reply

Close