- U nastavku prenosimo zajedniÄko saopÅ¡tenje Nacionalnog konventa o EU, Kuće ljudskih prava i drugih organizacija civilnog druÅ¡tva -
Nacionalni konvent o EU, Kuća ljudskih prava i brojne organizacije civilnog druÅ¡tva pozivaju nadležne organe da hitno istraže govor mržnje, sve otvorene pretnje i pozive na ubistvo upućene narodnoj poslanici Mariniki Tepić na druÅ¡tvenim mrežama i internet forumima, a u reakciji na pitanja koje je postavila za skupÅ¡tinskom govornicom, te da sve odgovorne privedu pravdi. Njena bezbednost je potencijalno ugrožena samo zato Å¡to je u skladu sa Ustavom i zakonima radila svoj posao za koji su je graÄ‘ani i birali. Narodna poslanica je, naime, problematizovala boravak izvesnog Džejmsa Dosona iz ultradesniÄarske organizacije „Britanija na prvom mestu“ u Srbiji i njegovo uÄešće na sastanku održanom u prostorijama vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Tepić je tom prilikom najavila i pokretanje inicijative za zabranu organizacije „Nacionalni srpski front“, navodeći da je ta organizacija održavala tribine u prostorijama Grada Beograda, na kojima je uÄestvovao Džejms Doson, a na kojima se pozivalo na nasilje i oružane akcije protiv migranata.
Podsećamo da Srbija poÄiva na temeljima antifaÅ¡izma, te da je pravo i dužnost svih narodnih poslanika kao izabranih predstavnika graÄ‘ana da se u svojim javnim nastupima  jasno i nedvosmisleno suprostavljaju propagiranju ideja koje zagovaraju rasnu superiornost, nejednakost polova, mržnju i nasilje prema manjinama, a posebno kada se za propagiranje takvih ideja koriste prostorije i resursi Grada Beograda i Vlade Republike Srbije.
Dužnost je nadležnih organa da u ovom i drugim sluÄajevima govora mržnje naroÄito energiÄno postupaju, budući da odsustvo reakcije ili blaga reakcija mogu biti tumaÄene kao davanje njihovog prećutnog pristanka i mogu voditi eskalaciji pretnji u fiziÄko nasilje i zloÄin iz mržnje.Â
Poglavlje 23 kao jedno od najznaÄajnijih u pregovorima sa EU zahteva da se govor mržnje i pretnje nasiljem kažnjavaju, a da reakcije države i javnog tužilaÅ¡tva služe za ocenu primene merila koje je Srbija prihvatila na putu ka Evropskoj uniji. OÄekujemo praktiÄnu primenu onoga na Å¡ta se država obavezala, pre svega, naÅ¡im Ustavom i zakonima prema svojim graÄ‘anima, a zatim i sve ono Å¡to smo u pregovorima sa EU obećali i njoj i naÅ¡im graÄ‘anima.
Stoga, pozdravljamo brzu reakciju Ministarstva unutraÅ¡njih poslova i ViÅ¡eg javnog tužilaÅ¡tva u Beogradu i privoÄ‘enje osumnjiÄenog, koje vidimo kao korak u dobrom smeru ka vraćanju poverenja graÄ‘ana u institucije pravosuÄ‘a kao mesta na kojem mogu tražiti i dobiti zaÅ¡titu u sluÄajevima nasilja motivisanog mržnjom.
Imajući u vidu prethodna iskustva zastupanja žrtava govora mržnje i zloÄina iz mržnje, Komitet pravnika za ljudska prava će pomno pratiti dalje postupanje nadležnih organa u ovom sluÄaju u nadi da će ono oznaÄiti promenu dosadaÅ¡nje problematiÄne prakse i da će svim graÄ‘anima i graÄ‘ankama bez obzira na razlike konaÄno biti obezbeÄ‘en jednak pristup pravdi i zakonskoj zaÅ¡titi.
Leave a Reply