Nova stranka je upozoravala na opasnost koja preti Pokrajini, ako ne doÄ‘e do bitnog zaokreta u naÄinu vrÅ¡enja vlasti u njoj i izbora kadrova. Ukazivali smo i na pojedince koji su svojim postupanjem već doveli do Å¡tetnih posledica za Vojvodinu i njene graÄ‘ane.
Vlast je, meÄ‘utim, ostala rigidna, slepa i gluva za Äinjenice, za korisne sugestije, ali i za nezedovoljstvo mladih koji su graniÄne prelaze HorgoÅ¡ i Kelebija prepoznali kao jedine izlaze. Pripadnici vladajućih stranaka, u podeli funkcija, nisu uÄinili neophodne promene, predsednik pokrajinske vlade je nepromenjen, a promene se nisu desile ni u kljuÄnim resorima. Boljitak je, shodno tome, bilo teÅ¡ko oÄekivati, ali da će kolaps nastupiti ovom brzinom ni najpesimistiÄniji nisu mogli predvideti.
Potpisan je Ugovor izmedju Srpske napredne stranke i Saveza vojvoÄ‘anskih MaÄ‘ara o posebnom tretmanu Å¡est opÅ¡tina na severu Vojvodine, Äime su probuÄ‘eni strahove onih, koji su teÅ¡ko potisnuli sećanja na stradanja iz devedesetih godina, a kosovski scenarijo služi kao surova pretnja svim graÄ‘anima Vojvodine i joÅ¡ jedan razlog za odlazak u neke sigurnije prostore.
Pandemija Covid 19 je van svake konrole, propisane preventivne mere su svedene na puku formu, zdravstveni sistem Pokrajine se raspada. Sekretar Gojkovićić, pored svih propusta tokom krizne situacije u junu i julu ove godine, afera po bolnicama, odlaska najboljih lekara i tehniÄara, joÅ¡ uvek je na Äelu Sekretarijata za zdravstvo, ni sam ne znajući Å¡ta da Äini s funkcijom koju ima.
Predsednik pokrajinske vlade Mirović, koji bi trebao da služi kao primer društvene odgovornosti građanima Pokrajine, kako iz njegovog kabineta navode i sam je zaražen, što ne iznenađuje s obzirom na buran noćni život imenovanog, na koji je Nova, takođe, ukazivala.
Univerzitet u Novom Sadu, pored pada s Å angajske liste, puca i po unutraÅ¡njim Å¡avovima: rektor, inaÄe distanciran od svojih saradnik, ali i svojih poslova, otkada Univerzitat potresa afere oko evropskih projekata, koja preti da postane i skandal meÄ‘unarodnih razmera, nalazi se u samoizgnanstvu, dokazujući tako svu svoju nedoraslost funkciji na kojoj je, na Å¡ta je Nova stranka i skretala pažnju
Na Poljoprivrednom fakultetu u toku je rat koji graÄ‘ani mogu da prate preko mejlova koji se Å¡ire,  druÅ¡tvenih mreža i medija. Neformalna grupa studenata, nastavnika, saradnika i zaposlenih u nenastavi ,“Valter brani Fakultetâ€, iznosi dokaze za neosnovano bogaćenje Dekana i ljudi bliskih njemu, ali i Prorektora Univerziteta, kao i dokaze za nepotizam, malverzacije, falsifikovanja na ovom fakultetu. Na dramatiÄnost situacije ukazuje i intervencija Policije koja je izvrÅ¡ila pretres i zapeÄatila službene prostorije uvaženih profesora novosadskog univerziteta, a po nalogu tužilaÅ¡tva za borbu protiv korupcije. Medicinski fakultet je godinu dana ratovao s pokrajinskim institucijama, pucalo se iz svog raspoloživog oružja, a primirje je donelo vrlo visoke investicije na taj Fakultet. Na FTN-u dekan na pragu osme decenije opstaje, jer neupitno izvrÅ¡ava naloge vlasti i zapoÅ¡ljava njihove kadrove. Na Ekonomskom fakultetu progon i odliv zaposlenih ne jenjava, od dolaska supruge Predsednika pokrajinske vlade. Borba za vlast na TehnoloÅ¡kom, a borba za preživljavanje na fakultetima koji nisu u milosti vladajućih.
Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje, za to vreme, vodi svoj privatni biznis u Republici Srpskoj i menja bliske saradnice. “Selo gori, a baba se ÄeÅ¡ljaâ€, samo Å¡to je to u ovom sluÄaju na teret i Å¡tetu graÄ‘ana.
A studenti? Žure da završe studije i spakuju kofere za odlazak na mesto gde se znanje traži i vrednuje.
Kultura u Pokrajini izumire kao pojam, a od delatnika u kulturi na ceni su samo miljenice politiÄara iz vrha vlasti i oni koji svoj talenat stave u službu promotivnih spotova vladajućih.
Crveni alarm je upaljen i za ekoloÅ¡ku situaciju u Pokrajini. Sporan kvalit vode i vazduha u velikom broju opÅ¡tina u Vojvodini. Ekonomska situacija sve teža, prava radnika ugrožena, a Äesto manjka i neophodna zaÅ¡tita na radnim mestima koja to zahtevaju. Smrtnost u porastu, mortalitet u odnosu na natalitet, a u porastu je i broj mrtvoroÄ‘enÄadi, Å¡to je pokuÅ¡ano da se prikrije u jednoj od gradskih bolnica. Javne službe u haosu, a redovi ispred istih nepregledni. Ko preživi virus, zagadjenja i nepravdu, umreće od hladnoće u redovima.
Oduvek je bogata, plodna, nizija proÅ¡arana rekama, obojena žitom, suncekretima i vinogradima, bila meta osvojaÄa i uzurpatora, ali je ostajala, smirena, svoja i prepoznatljiva. Starosedeoci iz Vojvodine su neretko odlazili i odlaze, a drugi su je naseljavali. Oni Å¡to su otiÅ¡li, poneli su je u srcima, a njene vrednosti Å¡ire od Kanade do Novog Zelanda. Oni koji su se u nju doselili prihvatili su njenu tradiciju, kulturu, obiÄaje. GulaÅ¡, paprikaÅ¡, Äuspajz, Å¡trudle, Å¡nenokle i gomboce jedu svi u Vojvodini, bez obzira na veru ili naciju. Uživamo svi zajedno u živopisnoj secesiji, jednako u raskoÅ¡noj lepoti Sinagoge u Subotici, Katedrali u Novom Sadu ili skromnosti fruÅ¡kogorskih manastira, divimo se bojama Rajhlove palate, ali i ružiÄastog jezera u PaÄiru, Å¡arenilu FruÅ¡ke gore i VrÅ¡aÄkog brega. Jednako smo ponosi na Milevu AjÅ¡tajn i Mihajla Pupina, Konjovića i Isidoru  Sekulić, Svetozara Miletića i Petefi Å andora, Savu Å umanovića i Janiku Balaža, Melaniju Bugarinović opersku divu iz Bele Crkve, ÄorÄ‘a Vajferta, Zmaja, Branka RadiÄevića, Lazu Kostića… Navijamo za Srbiju, ali i za MaÄ‘arsku i Hrvatsku na meÄ‘unarodnim sportskim takmiÄenjima. Priznajemo, da i poznatog ugarskog konja, Kinchema, kao simbol, ne samo konjiÄkog sporta nego i borbe za slobodu, mi s severa BaÄke, osećamo malo kao i svog.
Kroz istoriju, mnogi su svojatali, pljaÄkali i ranjavali ovu naÅ¡u riznicu hleba i razuma, ali Vojvodina i njeni radni i tolerantni graÄ‘ani su opstali. Preživeće i ovu najezdu bahatosti, korupcije, neznanja i nerazumevanja, ostati spona ka Evropi i njenim vrednostima i biti lokomotiva za privredni razvoj regiona, na osnovu znanja, razvoja poljoprivrede, domaće proizvodnje i turizma, uz vino i tamburaÅ¡e.
Leave a Reply