Nakon što je Nova stranka javno upozorila na sav besmisao izjave ministra rudarstva i energetike Aleksandra Antića da termoelektrane nisu doprinele zagađenju i da nema praškastog zagađenja vazduha, u prilog našoj tezi ide i prošlogodišnji izveštaj EPS-a.
Tako, naime, u IzveÅ¡taju o stanju životne sredine iz aprila 2019. godine u delu koji se tiÄe podataka o emisiji praÅ¡kastih materija iz termoelektrana, kao najveći emiteri PM Äestica meÄ‘u EPS-ovim termoelektranama se navode TENT A, koja je u 2018. emitovala Äak 2.999 tona ovih Äestica, i TENT B sa 1.731 tonu.
Â
Tvrdnje Nove stranke istiÄe i Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu koji kaže da su EPS-ove termoelektrane samo u 2018. godini prekoraÄile dozvoljene emisije, jer su iste bile Å¡est puta veća od dozvoljene, a na "crnoj listi" naÅ¡le su se i Toplana Vreoci Kolubara Prerada, Kostolac A2, Kostolac B i TENT A1-A3 . A kako je ministar Antić isuviÅ¡e kratkog pamćenja da bi se sećao izveÅ¡taja od pre godinu dana, podsetićemo ga da su i svetske organizacije Health and Environment Alliance (HEAL), Greenpeace i druge, objavile da termoelektrane na zapadnom Balkanu, meÄ‘u kojima EPS ima ubedljivo najveće kapacitete, ne truju konstantno samo graÄ‘ane njihovih država, već ugrožavaju javno zdravlje Äitave Evrope. Kako Svetska zdravstvena organizacija ne poznaje termine â€bezbedno„ ili „nisko†zagaÄ‘enje vazduha Äesticama, prepuÅ¡tamo ministru da odredi cenu prevremenog odlaska ljudi i deÄijih bolesti.
Â
Nova stranka takoÄ‘e podseća da je protiv Srbije 15. januara pokrenut preliminarni postupak zbog nepoÅ¡tovanja Direktive o velikim ložiÅ¡tima od strane Sekretarijata Energetske zajednice, organizacije Äiji je Srbija Älan. Toliko o nepostojanju zagaÄ‘enja, kako to tvrdi ministar aktuelnog režima, režima koji guÅ¡i graÄ‘ane Srbije, i to ne samo zagaÄ‘enim vazduhom, već i gaženjem ljudskih prava, slobode govora, miÅ¡ljenja, medija, i protiv kojeg se moramo zajedno aktivno izboriti već u mesecima koji su pred nama.Â
Leave a Reply