Stambeno poslovni kompleks „Stepa Stepanović“ na Voždovcu bio je državni projekat zapoÄet 2010. godine.  Na osnovu UrbanistiÄkog projekta, koji  su potencijalni kupci imali na uvid i na osnovu Äijeg sadržaja su se odluÄili za eventualnu kupovinu stana, kompleks zauzima zemljiÅ¡te od 42 ha, sadrži preko 4.600 stanova, oko 150 lokala, preko 1.400 garažnih  mesta,  50%  zelenih povrÅ¡ina. Ovi podaci pokazuju da se radi o „mikro“ gradu preko 10.000 stanovnika koji mora da poseduje sve prateće sadržaje za potrebno i uspeÅ¡no funkcionisanje. Prilikom prezentacije projekta, predstavnici GDS su potencijalnim kupcima i medijima saopÅ¡tili da je cena po kvadratnom metru stana diktirana cenama pratećih sadržaja. Naselje je reklamirano kao moderno, urbano, ekoloÅ¡ko, idealno za miran porodiÄni život.
Problemi nastaju u toku 2013. godine kad je doÅ¡lo do promene UrbanistiÄkog projekta na lokaciji kasarne „Stepa Stepanović“ (br. 350.13-13/2010 od 23.07.2010.) u tzv. UrbanistiÄki plan komercijalnih sadržaja. Tim novim planom izvrÅ¡ena je preparcelacija jedinstvene parcele na kojoj je bio predviÄ‘en objekat druÅ¡tvenog centra (u Äijem sastavu je planiran ogranak  Doma zdravlja „Voždovac“) i na dvema novim podparcelama je planirana izgradnja pumpe sa pretakaliÅ¡tem za teÄni gas, kao i izgradnja verskog objekta, Å¡to nije bilo predviÄ‘eno UrbanistiÄkim projektom. Od tada nastaje ÄetvorogodiÅ¡nja borba Udruženja stanara, Äiji je moto neprihvatanje bilo kakvih novih objekata. PredviÄ‘enu pumpu su nazvali „pumpa  srama“ i tako je ona postala simbol graÄ‘anskog otpora.
Borba za izgradnju druge osnovne Å¡kole i vrtića, Äija je izgradnja predviÄ‘ena UrbanistiÄkim projektom, joÅ¡ uvek traje. Kapaciteti postojeće osnovne Å¡kole i vrtića sa depandansom ne zadovoljavaju  rastući broj dece. U naselju ima oko 1.500 dece predÅ¡kolskog uzrasta, a parcele planirane za izgradnju druge Å¡kole i vrtića su zapuÅ¡tene i obrasle u korov.
UrbanistiÄkim planom komercijalnih sadržaja iz 2013. godine, pored izgradnje pumpe, predviÄ‘ena je izgradnja verskog objekta, odnosno hrama sa parohijskim domom, kao novi nametnuti objekti koji nisu bili planirani UrbanistiÄkim projektom, koji je za Udruženje stanara bio i ostao jedini legitiman projekat. Za izgradnju verskog objekta stanari su prvi put saznali poÄetkom 2014. godine, kada je na kraju naselja bio postavljen krst oko koga se raÅ¡Äišćavalo zemljiÅ¡te. Revoltirani, stanari su protestujući izaÅ¡li na ulice zbog izgradnje objekta koji nije bio planiran UrbanistiÄkim projektom. Podizanje hrama je tada bilo odloženo zbog nedostatka potrebne dokumentacije.
Iz dokumentacije koju Udruženje stanara naselja "Stepa Stepanović" uredno Äuva (dopisi, predstavke, žalbe, prigovori, peticije) može se sagledati sva neodgovornost, licemernost, bahatost i obmane sa svih nivoa vlasti, državne, gradske i lokalne. Njihove metode su se svele na obećanja, dogovore i obmane.
Stanari naselja i dalje ne veruju da će se njihove molbe uvažiti, misleći da su se svi pozitivni pomaci u obećanjima vlasti dogaÄ‘ali u propagande svrhe, naroÄito uoÄi izbora. GradiliÅ¡te pumpe je i dalje ograÄ‘eno i pod nadzorom obezbeÄ‘enja. Verovatno se Äeka pogodan trenutak za nastavak gradnje. ProÅ¡lo je nekoliko meseci od datih obećanja, a Vlada i GDS nisu doneli ni jedan zvaniÄan akt kojim se potvrÄ‘uje odluka o odustajanju od gradnje.
U toku borbe za svoja prava, stanari naselja suoÄavali su se sa organizovanim kampanjama protiv svojih aktivista, od strane pojedinih Älanova SNS, stanovnika naselja.
Zbog neodgovornosti, nedoslednosti, loših namera i prevara, stanari naselja „Stepa Stepanović“ kaznili su vlast na poslednjim izborima za predsednika države. Kandidat vladajuće stranke nije dobio najviše glasova.
Izgradnja naselj „Stepa Stepanović“ joÅ¡ jedan je primer osionosti aktuelnog režima koji razvoj grada tumaÄi iskljuÄivo u okvirima investitorskog urbanizma, struku zamenjuje nesposobnim partijskim kadrovima, a stvarne potrebe graÄ‘ana potpuno zanemaruje.
Nova stranka napominje da su beogradski izbori prilika da se prekine sa takvom Å¡tetoÄinskom praksom koja unazaÄ‘uje naÅ¡u prestonicu. Obećavamo i da će ćemo, kada budemo u prilici da odluÄujemo u rukovoÄ‘enju gradom, uvažavati pre svega potrebe graÄ‘ana, a struci poveriti da tim potrebama odgovori reÅ¡enjima kojima se Äuva javni interes.
Â
Autorka: Ganja BajÄetić dia, Resorni odbor za urbanizam GO Nove stranke Beograd
Leave a Reply